Zagroda edukacyjna - co to takiego?

Zagroda edukacyjna - co to takiego?

Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych skupia ośrodki, które promują tradycję i kulturę ludową, polską ekologiczną żywność, upowszechnia ideę edukacji w gospodarstwach rolnych oraz propaguje piękno wsi. Miejsca, które należą do sieci są edukują zwłaszcza dzieci młodzież, organizując różne zajęcia edukacyjne poprzez zabawę, atrakcyjne warsztaty i mile spędzony czas na łonie natury. Sieć ma zadanie także uatrakcyjniać zawód rolnika oraz uświadomić dzieci na temat pochodzenia żywności. To więc złożony, starannie zaplanowany program, mający na celu ukazanie walorów wsi.

Jakie ośrodki należą do OSZE?

Do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych należą ośrodki, które w szczególny sposób propagują piękno swojego regionu, uroki życia na wsi, korzyści z uprawiania i spożywania ekologicznej żywności. Najczęściej organizują one warsztaty czy turnusy dla dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym. Podczas specjalnych zajęć mogą one wiele nauczyć się o zawodzie rolnika, uprawianiu ziemi, a także pracy gospodarstw rolnych. Często same biorą udział w przygotowywaniu żywności np.: masła czy chleba, spotykają się z pszczelarzami, treserami psów, mają okazję lepić z gliny czy tkać. Mają szansę poznać od podszewki jak wygląda życie na wsi i jak wiele ma walorów. Zajęcia mają również charakter ogólnorozwojowy - prowadzone są rozgrywki sportowe, organizowane wycieczki do rezerwatów przyrody, jak i śladami zabytków i atrakcji w regionie. Dzieci mają więc szansę bardzo wiele się nauczyć, zachęcane są do aktywnego wypoczynku, mogą rozwinąć swoje umiejętności pracy w grupie, a nawet odnaleźć nową pasję.

Ośrodki z zagrodą edukacyjną na Podkarpaciu

Jednym z ośrodków, który posiada w ofercie zagrodę edukacyjną jest Siedlisko Janczar. To miejsce położone wokół pstrągowskich pagórków, w pięknej, malowniczej okolicy. Posiada szeroka ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz specjalne pakiety dla szkół, w których znajdują się wspomniane warsztaty, aktywności, zajęcia grupowe, integracyjne i spotkania z ekspertami z wielu dziedzin. Zagroda edukacyjna w Siedlisku Janczar pozwala poznać bliżej zawód rolnika oraz rolę gospodarstw rolnych w życiu człowieka. W ośrodku podawane jest smaczne, staropolskie i tradycyjne jedzenie, które pozwala odkryć dzieciom uroki wsi i naturalnej żywności. Dzieci mają również kontakt ze zwierzętami mieszkającymi w Siedlisku, głównie końmi, i uczą się z nimi współpracować. Siedlisko Janczar to aż 11 ha powierzchni, które można wykorzystywać do wszelkich rozrywek i wiele się nauczyć od pracowników, jak i zapraszanych do ośrodka gości.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)

Makarony to specjalność kuchni włoskiej. Odpowi...
Na terenie Rzeszowa stopniowo zakładanych jest co...
Nie tylko na uczelniach i szkołach, często i na ...
Jednym z najbardziej fascynujących miejsc na mapi...
Mając w planach wycieczkę nad Zatokę Perską, t...
Ostatnią dekadę należy bezapelacyjnie uznać za...