Włochy - kraj słynnego dolce vita

Włochy to kraj słynnego dolce vita, czyli przyjemnego życia, które widać tu na każdym kroku. W Italii spotkamy też monumentalne zabytki, czyste plaże, wyborne wina, pyszną pizzę i przede wszystkim temperamentnym Włochów. To bez wątpienia kraj z charakterem, który chętnie odwiedzamy w czasie wakacji.

Włochy to bez wątpienia kraj jedyny w swoim rodzaju - miejskie katedry, wspaniałe pałace, wspaniałe budynki użyteczności publicznej i intrygujące place. Dlatego planowanie wyjazdu do Włoch wiąże się z podjęciem kilku trudnych decyzji co do miejsca pobytu, jak i sposobu podróżowania. Po łatwym do przewidzenia pierwszym zauroczeniu Rzymem, Wenecją czy Florencją, miłośnicy Włoch systematycznie odkrywają region po regionie.

Odwiedzając Włochy po raz pierwszy wypada oczywiście zobaczyć stolicę kraju, czyli Rzym, a w nim amfiteatr Flawiuszów, potocznie zwany Koloseum. Kolejnym punktem pierwszej wycieczki powinno być Forum Romanum, czyli dawne centrum administracyjne, handlowe i religijne. Na trasie wycieczki powinien się też znaleźć Panteon - najlepiej zachowany zabytek Rzymu, a także Fontanna di Trevi oraz Bazylika św. Piotra.

Do słonecznej Italii najczęściej jeździmy w wakacje, a wypoczynek we Włoszech często kojarzy się nam z Florencją. Dlatego koniecznie musimy zwiedzić jej historyczne centrum. Także Wenecja i podróż tramwajem wodnym po głównej ulicy zasługuje na znalezienie się na naszej liście miejsc do zobaczenia.

Z czym jeszcze kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z typowo włoskim i jakże prawdziwym stwierdzeniem, że należy „dobrze zjeść". Począwszy od porannej kawy, a skończywszy na serwowanej po kolacji grappie, każdy posiłek we Włoszech jest świętem. Klasyczne dania kuchni włoskiej - toskańskiej i bolońskiej jak pizza i południowe potrawy mączne dostępne są w zasadzie wszędzie, jednak w czasie podróży warto spróbować specjalności regionalnych. A kwintesencją kuchni włoskiej jest prostota. W tradycyjnej trattorii powinniśmy spróbować tradycyjnej zupy minestrone, bulionu lub makaronu o przeróżnych kształtach serwowany z sosami: bolognese, marinara, carbonara czy pesto. Na północy Włoch rywalem spaghetti jest risotto podawane z grzybami, kurczakiem lub owocami morza. Danie główne to mięso - najczęściej cielęce, smażona lub podawana z rusztu wołowina, wieprzowina i jagnięcina oraz ryby - grillowane, duszone lub smażone. Synonimem deseru są gelato - kremowe lody. Do obiadu lub kolacji warto skosztować najsłynniejszego wina włoskiego - Chianti.

Liczne zabytki, przyjemna mentalność tubylców i wspaniała kuchnia - czy można wymarzyć sobie lepsze miejsce na spędzanie urlopu?

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń firmę
jako pierwszy

Wiele z lokali stawia na połączenia restauracji ...
Mały hotel to propozycja zwłaszcza dla osó...
Mając w planach wycieczkę nad Zatokę Perską, t...
Włochy to państwo piękne i atrakcyjne turystycz...
Bieszczady wyróżniają piękne krajobrazy, wiele...
Jazda konna cieszy się coraz większą popularno...